Sztuczna inteligencja w inwestycjach zagranicznych
Sztuczna inteligencja może być pomocna po rozpoczęciu działalności na rynkach zagranicznych.
W dzisiejszych czasach sztuczna inteligencja (AI) staje się jednym z najważniejszych elementów cyfrowej transformacji gospodarki i społeczeństwa. Wzrost mocy obliczeniowych, dostępności ogromnych ilości danych oraz powstanie nowych algorytmów sprawiły, że sztuczna inteligencja może znaleźć zastosowanie w większości gałęzi gospodarki. AI to jednak nie tylko tak popularny ostatnio ChatGPT, z którym możemy rozmawiać niemal na każdy temat, czy generatory obrazów i wideo, lecz także wyszukiwarki internetowe, systemy rozpoznawania twarzy, roboty, autonomiczne samochody, drony czy molekularne badania diagnostyczne.
Jednym z kluczowych obszarów, w którym AI odgrywa coraz bardziej istotną rolę, są bezpośrednie inwestycje zagraniczne (BIZ) i transgraniczny handel. Podkreślają to m.in. eksperci OECD, wskazując, że rosnące zainteresowanie ekonomicznymi i społecznymi następstwami oraz korzyściami rozwoju sztucznej inteligencji skutkuje wzrostem roli tej technologii w biznesie międzynarodowym. I to w kilku różnych aspektach. Pod wpływem AI zmieniają się bowiem nie tylko metody analizy rynków i podejmowania decyzji inwestycyjnych, ale również sposób zarządzania ryzykiem oraz optymalizacji procesów wewnętrznych firm. Co w praktyce zmieniają technologie AI w tym obszarze?
Bank...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta